Rusya Hakkında Bilgiler

Rusya, dünyanın en büyük ülkelerinden biridir. Kuzeyinde Kuzey Kutup Denizi, doğusunda Pasifik Okyanus’u bulunan ülke olan Rusyanın sınırında Litvanya,Estonya,Beyaz Rusya, Ukrayna, Moldova, Letonya,Kazakistan, Moğolistan, Çin, Gürcistan, Azerbaycan, Kuzey Kore olmak üzere toplam 14 ülke vardır.

144 milyon nüfusa sahip olan Rusya dünyanın en kalabalık 9. ülkesidir. Bizans İmparatorluğu’nun ve slav kültürünün sentezi mimarisi, sanatı ve kültürüyle en çok ziyaret edilen ülkeler arasında yer alır.

Rusya’nın yapısı

Rusya, Varegler tarafından 9.yüzyılda kurulan Orta Çağ Kiev Rus Devleti ile resmen kuruldu. 988 yılında Bizans İmparatorluğu’nun dini resmi okarak Ortodoks Hristiyanlığı olarak kabul edildi. Bizans ve Slav kültürleri birlikte başlamış oldu. Daha sonra Moğollar tarafından istila edilen Kiev Knezliği, bir süre sonra tekrar bağımsızlıklarını ilan ederek yeniden Moskova Knezliği’ni kurdu.

Rusya İmparatorluğu tarihin en büyük imparatorluklarından biri olarak tarihe adını yazdırmış oldu. 1917 yılında çıkan büyük Rus Devrimi’nden sonra imparatorluk yerini Vladimir Lenin önderliğinde Sovyetler Birliği kuruldu. 1991 yılına kadar süren Sovyetler Birliği 1991 yılında tamamen yıkıldı. Rusya Federasyonu 1991 yılında tamamen kuruldu.

Rusyada kadın nüfusu erkek nüfusundan 9 milyon daha fazlalık göstermektedir. Nüfusun %77’sinin Rus halkı oluşturmaktadır. Ülkede kalan nüfusu 182 farklı etnik gruplar oluşturuyor. Ülke nüfusunun %74’ü şehirlerde yaşarken, %26’si kırsal alanlarda yaşıyor. 17,100,000 kilometrekarelik yüzölçümüyle dünyanın en geniş ülkesi olarak birinci sırada yerini almaktadır. Rusyanın başkenti Moskovadır.11.5 milyon nüfusu ile dünyanın ise 6. büyük şehri olarak kabul edilen Moskova’nın başkentliğini yaptığı ülkede para birimi olarak ruble kullanılıyor. Resmi dilin Rusça olduğu Rusya’da, ikinci en çok konuşulan dil olarak Tatarca, üçüncü en çok konuşulan dil ise Ukraynaca dilidir. Bunun yanında ülkede 100’den fazla dil ve farklı lehçelerde konuşuluyor. Ülkede nüfusun büyük bir bölümü Hristiyan, yaklaşık 20 milyon kadarı Müslüman inancına sahiptir. Nüfusun geri kalanı ise Yahudilik, Budizm, Şamanizm, Panteizm, Pagan dinlerini benimsemişken bir kısmı herhangi bir dine inanmıyor. Rusya’nın milli çiçeği ayçiçek olarak kabul ediliyor.

Dünya Sağlık örgütü (WHO) yaptığı araştırmalar sonucunda en fazla alkol tüketilen ülkeler arasında Rusya dördüncü sırada yer almaktadır. Yılda kişi başı ortalama 12 litre alkol tüketildiği kanıtlanmıştır. Rusyanın milli içeceği votkadır. Rusya’da halkın votkayı sevmesinin tek nedeni soğuk havalarda insanın içini ısıtması değil, Rus mutfağı ile uyum sağlamasıdır. Ruslara göre votka içtikten sonra yağlı yiyecekler tüketilmelidir. Örneğin peynir,salata,balık yada sosis, kısacası işin asıl sırrı mezede bitiyor.

Rusya’nın coğrafi yapısı

              

 

Rusya Toprak bakımından dünya ülkeleri arasında birinci sırada yer alıyor. İklimi nemli karasal iklim, yarı arktik iklim, yarı kurak iklim gibi farklı iklim tipleri de görülmektedir. Örneğin Yakutia şehrinde hava -60 dereceye kadar düşerken Sochi şehrinde +5 dereceye ulaşabiliyor.

Rusya Federasyonu: 7 milyon 762 bin 602 kilometrekarelik orman alanıyla dünyanın en fazla orman alanına sahip ülkesidir. Ormanlık alanlar ülkenin %45.5’ine tekabül etmektedir. Karbondioksit emme miktarı bakımından Amazon Ormanları’ndan sonra ikinci sırada geliyor. Ülkenin bir çok şehrinde 40’tan fazla milli park ve 100’den fazla doğayı koruma alanı mevcuttur.Buzultaşı tepelerden oluşan, Ural Dağları fazla yüksek olmayan, irili ufaklı tepeleriyle dünyanın en eski sıradağları arasında yer almaktadır. Rusya’nın yüksek noktası ise, Avrupa’nın da 5642 m yüksekliğiyle en yükseği olan Elbrus (El-Iruz) Dağı.

Tagged under:

1 Comment

  • kemal Cevapla

    harika bilgiler

Leave a Reply

Your email address will not be published.